Jak rozliczyć samochód w firmie? Odliczanie VAT, PIT/CIT w praktyce.

Prowadzisz firmę, jesteś pasjonatem motoryzacji i posiadasz auto, które służy Ci nie tylko do prywatnych, ale i służbowych podróży. Ale czy wiesz, jakie korzyści podatkowe możesz z tego czerpać? Czy wiesz, ile możesz odliczyć od podatku? Dziś, dzięki współpracy z ML Księgowość, nowoczesnym biurem rachunkowym, odpowiemy Wam na kilka najczęstszych pytań na ten temat.

1. Samochód ciężarowy a VAT 100%

Zgodnie z ustawą, samochód ciężarowy to pojazd o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. To definicja kluczowa dla przedsiębiorców pragnących odliczyć pełen VAT. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją wyjątki, które umożliwiają zaliczenie do kategorii samochodów ciężarowych także tych o masie poniżej 3,5 tony.

2. VAT 100% dla samochodu osobowego

Dokładna kilometrówka w połączeniu z regulaminem użytkowania samochodu w firmie daje możliwość pełnego odliczenia VAT. W skrócie, kilometrówka służy jako zapis przebiegu firmowego pojazdu osobowego. Dzięki niej potwierdzisz, że auto jest używane wyłącznie w celach biznesowych, co pozwala na odliczenie całego VAT związane z jego eksploatacją.

3. VAT 100% dla samochodu osobowego w najmie

Oferując usługi wynajmu samochodu osobowego, masz możliwość pełnego odliczenia VAT. Jako aktywny podatnik VAT, możesz odliczyć podatek z faktury za najem auta osobowego – albo w połowie, albo w całości, w zależności od spełnionych kryteriów.

4. VAT 50% dla każdego samochodu osobowego


Bez względu na to, czy preferujesz szybkie sportowe samochody czy niewielkie miejskie pojazdy, masz możliwość odliczenia 50% VAT od faktury zakupu auta, kosztów eksploatacji czy zakupionego paliwa do samochodu osobowego. Jako przedsiębiorca, możesz skorzystać z tego odliczenia, jeśli:

Używasz samochodu zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych,
Wykorzystujesz swój prywatny pojazd do potrzeb działalności gospodarczej.
5. Koszty podatkowe i VAT

Jeśli eksploatujesz auto osobowe w ramach działalności, możesz odliczyć aż 75% kosztów wynikających z faktury za jego użytkowanie. Warto zaznaczyć, że w tym odliczeniu uwzględnione jest również 50% VAT, które nie zostało wcześniej odliczone. Dlatego rzeczywisty koszt podatkowy z faktury to jedynie 75% jej wartości. Dodatkowo, dla przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT, którzy używają firmowego samochodu zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych, nieodliczone 50% VAT nadal jest traktowane jako koszt podatkowy i jest uwzględniane przy określaniu owego limitu.

6. Koszty ubezpieczenia

Jeśli samochód osobowy wykorzystywany w Twojej działalności ma wartość nie przekraczającą 150 tys. zł, możesz uwzględnić w kosztach firmowych pełną kwotę ubezpieczenia. Jednak gdy wartość pojazdu określona przez ubezpieczyciela jest wyższa niż 150 tys. zł, wówczas zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, możesz odliczyć tylko część składki ubezpieczeniowej. Ta część jest ustalana proporcjonalnie do stosunku, w jakim 150 tys. zł stanowi wobec całkowitej wartości pojazdu określonej w umowie ubezpieczenia.

7. Limit dla leasingu samochodów osobowych

Korzystając z leasingu, ważne jest, abyś był świadomy ograniczeń dotyczących kosztów, które możesz odliczyć. Dla samochodu osobowego maksymalna kwota kosztów (w tym amortyzacji) to 150 000 zł. Kwoty przekraczające ten limit nie są traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Niemniej jednak, jeśli decydujesz się na leasing operacyjny dla samochodu osobowego, istnieje możliwość podwójnego wykorzystania tego limitu.

8. Prywatne auto w działalności (PIT)

Kiedy używasz prywatnego samochodu w ramach prowadzonej działalności, ma to wpływ jedynie na Twoje rozliczenie PIT. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2019, przedsiębiorcy korzystający z prywatnych aut w biznesie mają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych 20% kosztów eksploatacji pojazdu, nawet jeśli nie prowadzą szczegółowej ewidencji przebiegu dla celów PIT.

9. Ryczałty dla pracowników

Gdy pracownicy korzystają z własnych samochodów w ramach wykonywanych obowiązków służbowych, masz możliwość wypłacenia im ryczałtów. Aby tak się stało, pracownik musi dostarczyć pisemne oświadczenie potwierdzające wykorzystywanie pojazdu w danym miesiącu do celów zawodowych. W oświadczeniu powinny znaleźć się informacje o samochodzie, takie jak pojemność silnika, marka czy numer rejestracyjny. Ponadto, dokument powinien zawierać informacje o liczbie dni, w których pracownik był nieobecny w pracy z różnych przyczyn – choroby, urlopu czy delegacji, a także o dniach, kiedy nie mógł korzystać z pojazdu w celach służbowych.

10. Auta elektryczne

Samochody elektryczne cieszą się preferencyjnymi limitami kosztów w porównaniu do tradycyjnych pojazdów spalinowych. Aktualne przepisy określają, że maksymalny koszt, jaki można uwzględnić dla samochodu spalinowego w działalności, wynosi 150 tys. zł. Dla pojazdów elektrycznych ten limit jest znacznie wyższy i wynosi aż 225 tys. zł.

Ważne jest jednak, aby prawidłowo określić początkową wartość samochodu. Składa się na nią nie tylko wartość netto pojazdu, ale także podatek VAT, który nie jest przedmiotem odliczenia. Dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT, wartość początkowa samochodu to jego pełna wartość brutto.

Napisz do nas!

Dowiedz się o możliwościach dla swojej firmy

Contact Form Demo (#3)