Zalety kompleksowej obsługi kadrowo-płacowej w biurze rachunkowym

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi wywiązywać się z obowiązków kadrowo-płacowych. Wynika to bezpośrednio z przepisów, a zaniedbania mogą grozić karą. Zagadnienia kadr i płac bywają skomplikowane – poradzenie sobie z nimi samodzielnie może być trudne. Właśnie dlatego korzystnym wyborem jest zlecenie obsługi kadrowo-płacowej pracownikom biura rachunkowego.

Obsługa kadrowa – na czym polega?

Obsługa kadrowa to przede wszystkim prowadzenie dokumentacji kadrowej zgodnie z przepisami. To również sporządzanie dokumentacji płacowej, a także stały kontakt z urzędem skarbowym i ZUS-em, do których trzeba regularnie wysyłać odpowiednie dokumenty.

Ponadto do zadań specjalisty w zakresie kadr należą także:

 • prowadzenie ewidencji urlopowej, 
 • sporządzanie umów o pracę, dzieło i zlecenie, 
 • prowadzenie teczek osobowych pracowników, 
 • sporządzanie świadectw pracy i wypowiedzeń umów o pracę,
 • prowadzenie ewidencji zwolnień lekarskich,
 • sporządzanie zeznań rocznych pracowników.

To oczywiście nie wszystkie obowiązki, które przepisy nakładają na pracodawcę. Jest ich sporo, a ponadto wiele dokumentów trzeba sporządzać regularnie, na przykład raz w miesiącu.

Co wchodzi w zakres obsługi płacowej?

Obsługa płacowa to kolejna dziedzina, która wymaga sporych nakładów czasu i wysiłku. Zajmowanie się płacami polega między innymi na:

 • tworzeniu rozliczeń i listy wynagrodzeń,
 • sporządzaniu listy wypłat z tytułu umów cywilno-prawnych,
 • przygotowywaniu zaświadczeń o zarobkach,
 • uzupełnianiu deklaracji PIT,
 • wykonywaniu całorocznego obliczenia podatku od wynagrodzeń,
 • wyprowadzeniu ewentualnych zaległości płacowych.

Obsługa kadrowo-płacowa to zatem bardzo dużo formalności, o których trzeba pamiętać każdego miesiąca. Czy jako przedsiębiorca masz czas, aby zajmować się nimi samodzielnie? 

Weź pod uwagę, że sporządzanie deklaracji, zeznań, zaświadczeń czy ewidencji wymaga sporej wiedzy branżowej. Samo jej przyswojenie zajmie Ci więc sporo czasu. Jeśli natomiast popełnisz błąd, możesz narazić się na karę. Dlatego zlecenie obsługi kadrowo-płacowej zewnętrznej firmie jest polecanym rozwiązaniem.

Obsługa kadrowo-płacowa przez biuro rachunkowe – dlaczego warto?

Powierzenie wszystkich czynności związanych z obsługą kadr i płac fachowcom to przede wszystkim najskuteczniejszy sposób na zyskanie lepszej kontroli nad sprawami pracowniczymi. Nie umknie Ci żaden termin, ważny dokument czy nieścisłość w ewidencji. Nad takimi kwestiami czuwają specjaliści, którzy mają odpowiednią wiedzę i przeszkolenie.

Nie narazisz się na dotkliwe kary, które mogą wynikać z Twojej pomyłki czy braku czasu na żmudne wypełnianie obszernej dokumentacji. Nad poprawnością wszystkich danych czuwa biuro rachunkowe. Ty nie musisz podejmować żadnych działań, chyba że wymaga tego sytuacja. 

Dzięki temu możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu, który poświęcisz na rozwój swojej firmy. To pozwoli Ci lepiej planować działalność biznesową bez konieczności tracenia cennych zasobów na zajmowanie się „papierologią”.

Biuro rachunkowe czy kadrowa na pełen etat?

Powierzenie spraw kadrowych i płacowych specjaliście zwykle jest po prostu koniecznością. Czy lepiej zatrudnić w tym celu pracownika na umowę o pracę, czy wybrać usługi zewnętrznego biura rachunkowego? Decyzja oczywiście zależy od Ciebie, jednak zwróć uwagę na korzyści płynące z wyboru drugiej opcji. 

Korzystanie z obsługi kadrowo-płacowej nie wymaga od Ciebie tworzenia oddzielnego stanowiska dla kadrowej. Oszczędzasz nie tylko na pensji wypłacanej co miesiąc takiej osobie, ale także na organizacji miejsca pracy – między innymi na zakupie sprzętu komputerowego i programów do zarządzania kadrami i płacami. 

Zyskasz również sporo dodatkowego miejsca w biurze. Jeśli zlecisz obsługę kadrowo-płacową zewnętrznej firmie, to ona będzie odpowiedzialna za przechowywanie dokumentacji. A tej może być naprawdę sporo. 

Zalety skorzystania z usług biura rachunkowego są więc widoczne w wielu obszarach. 

ML Księgowość – kadry i płace w rękach profesjonalistów

Jeśli szukasz godnego zaufania biura rachunkowego, poznaj ofertę ML Księgowość. To specjaliści w dziedzinie rachunkowości, ale także kadr i płac. Możesz skorzystać z obsługi spraw pracowniczych, która jest prowadzona profesjonalnie i z poszanowaniem Twojego czasu.

Biuro rachunkowe ML Księgowość jest tworzone przez zespół księgowych, kadrowych i doradców podatkowych. Możesz więc skorzystać nie tylko z obsługi kadrowo-płacowej, ale także z kompleksowego wsparcia Twojej firmy w wielu aspektach. 

Napisz do nas!

Dowiedz się o możliwościach dla swojej firmy

Contact Form Demo (#3)